Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Konstytucja 3 Maja

Na początku maja obchodzimy trzy święta:

1 Maja  -  Święto Pracy- lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzone od 1890 roku.  Święto wprowadzono  dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku  będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

2 Maja - polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski oraz symbolach narodowych.

3 Maja -  rocznica uchwalenia w1791 roku ustawy regulującej  ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów..  Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie .Została uchwalona przez Sejm Czteroletni, nazywany Wielkim.

Wszystkie te dni są ważne, ale najważniejszy jest dzień, w którym obchodzimy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły pod kierownictwem Pań Karoliny Koziny i Anety Straszak przygotowali program artystyczny przybliżający nam te historyczne wydarzenia.