Program HISTORIONAUCI

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w programie HISTORIONAUCI, który zachęca młodych ludzi do poznawania historii poprzez szczegół.

Punktem wyjścia jest obiekt muzealny (obraz, grafika, zdjęcie, przedmiot), który pochodzi z okresu 1795-1921 (pierwsza data oznacza trzeci rozbiór Polski, druga - traktat ryski, na mocy którego ustalono wschodnią granicę II Rzeczypospolitej). Zadaniem młodzieży jest opowiedzenie historii tego obiektu w interesujący dla nich (i dla innych) sposób. Następnym zadaniem jest stworzenie własnej narracji o wybranym obiekcie. Uczniowie mają za zadanie zaprezentować wybrany przez siebie przedmiot i historię, która się z nim wiąże. Projekt organizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pierwszym wydarzeniem w ramach programu była wizyta w Warszawie i udział w warsztatach w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Muzeum Warszawy. W wydarzeniu udział wzięła uczennica klasy IIIA gimnazjum - Gabriela Orzechowska oraz pani Małgorzata Kowalczyk (opiekun projektu).