Wolontariat w Afryce

7 listopada 2019 r. gościliśmy w naszej szkole absolwentkę Magdalenę Dul, która już dwukrotnie była w Afryce, gdzie jako wolontariuszka pracowała z dziećmi z Etiopii. Magda w bardzo ciekawy i przejmujący sposób opowiadała uczniom o tym, czym zajmowała się podczas Misji. A o to krótka jej relacja:

„W tym roku już po raz drugi wyruszyłam do Etiopii z dwoma wolontariuszami Emilem i Łukaszem. Prowadziliśmy obozy wakacyjne dla dzieci podczas których prowadziłam katechezę oraz naukę języka angielskiego. Jeden z nas pracował w miejscowej klinice, m.in. szkoląc Etiopczyków. Nasz projekt nosił nazwę „Miłosierni Światu”. Byliśmy w trzech miejscowościach – Modjo, Nekemte, Fullasa. W każdej używano innego języka – amhara, oromo, sidama. Uczyliśmy się podstawowych zwrotów, dzięki którym komunikacja
z osobami nieznającymi języka angielskiego była możliwa. Etiopskie dzieci za to
z powodzeniem uczyły się niektórych polskich piosenek religijnych czy modlitw. Całkiem poprawnie śpiewały na cały głos choćby "Nie boję się, gdy ciemno jest".

Pracowaliśmy z Siostrami of Charity, które pochodzą z Indii i od 20 lat są misjonarzami na tych terenach. Prowadzą tam kliniki oraz szkoły w czterech miejscowościach.

Gdy mieliśmy wolny czas nie mogliśmy siedzieć bezczynnie, więc zaczęliśmy malować budynek przedszkola w środku i na zewnątrz. Również pomagaliśmy Siostrom w ich codziennych obowiązkach.

Etiopskie dzieci pozbawione należytej opieki, niedożywione, chodzące w podartych ubraniach są bardzo radosne pomimo biedy jaka ich otacza. Wspólnie tańczyliśmy, bawiliśmy się, uczyliśmy – po prostu spędzaliśmy razem czas”.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy Magdzie za czas nam poświęcony i opowieści, dzięki którym przybliżona została nam praca wolontariusza, jak również problemy etiopskich dzieci. Mamy nadzieję, że Magda jeszcze nie raz nas odwiedzi.