Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Osiecznicy

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-05-10

    Imieniny: Antoniny, Izydory

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1575198
    • Do końca roku: 235 dni
    • Do wakacji: 42 dni

STRAŻAK, POLICJANT I RATOWNIK MEDYCZNY Z WIZYTĄ U PIERWSZAKÓW

     W dniu 20 kwietnia 2023 r., odbyło się spotkanie z przedstawicielami straży pożarnej pogotowia i policji. Celen spotkania było poznanie i uświadomienie uczniom klasy Ia i Ib zagrożeń płynących z niebezpiecznych zachowań w szkole, w domu i na ulicy, zrozumienie potrzeby zachowywania się zgodnie z regulaminem szkoły, z zasadami bezpieczeństwa ruchu na drodze, umiejętności bezpiecznej zabawy i przewidywania skutków swoich działań, utrwalenie zasad zachowania i postępowania w czasie wzywania pomocy. 

  Spotkanie rozpoczął sierż. Tomasz Wróblewski funkcjonariusz KP Policji w Bolesławcu, który przeprowadził z pierwszakami pogadankę, aby  przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły i poza nią. Celem pogadanki było kształtowanie u dzieci odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczyła adekwatnej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. 

  Druh Krzysztpof Puzio funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu oraz naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiecznicy opowiedział o pracy strażaków w czasie pożarów, wypadków i innych zagrożeń, w których strażacy uczestniczą. Podkreślał, że właściwa ocena sytuacji, to tak naprawdę punkt wyjścia do dalszego zachowania. Spokój i opanowanie to najważniejsze cechy, którymi powinni się kierować w czasie  udzielania pomocy. Panika może doprowadzić do tragedii. Uczniowie dowiedzieli się również, jak bardzo niebezpiecznym zabójcą jest tlenek węgla (czad). Zostali poinformowani, w jaki sposób należy chronić się przed zatruciem: przestrzegać prawidłowej wentylacji nie zamykać hermetycznie pomieszczeń, rozszczelniać okna, nie zakrywać krat wentylacyjnych, zadbać o zamontowanie czujników czadu.

Następnie ratowniki medyczny pan Wojciech Ptak opoiwiedział o swojej pracy wyjaśnił pojęcie resuscytacji, jako czynność ratującą życie, którą należy wykonać do przyjazdu pogotowia ratunkowego i przejęcia poszkodowanego przez ratownika medycznego. Zachęcał uczniów, by nie bali się pomagać. Uświadamiał, że każda minuta opóźniająca udzielenie pomocy może oznaczać utratę życia.

Bardzo ciekawą częścią spotkania okazały się ćwiczenia na fantomach, które miały kształcić umiejętności takie jak: sprawdzanie reakcji poszkodowanego, udrażnianie dróg oddechowych, układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ustalonej. Wszyscy uczniowie mieli możliwość wykonania prawidłowej resuscytacji pod okiem ratownika, strażaka i policjanta. 

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie wielu cennych i informacji.