Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

Upamiętnienie Powstania w Getcie Warszawskim. 19 kwietnia nasza szkoła kolejny raz zaangażowała się w ważną inicjatywę społeczną i edukacyjną. Akcja Żonkile jest organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Dlaczego żonkile? Żółty żonkil stał się symbolem nie tylko tej akcji, lecz również zbiorowej pamięci. To kwiat, który łączy nas z historią i przypomina o tragicznych wydarzeniach sprzed lat. Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta, pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Przez lata w rocznicę powstania, przychodził z żółtymi kwiatami w dłoni pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom.

Nasi uczniowie przez kilka dni przed akcją, tworzyli papierowe żonkile, które 19 kwietnia rozdawali na terenie szkoły, przypominając o wydarzeniach z 1943 roku.

Nie tylko lokalnie, ale także międzynarodowo, uczestniczyliśmy w wydarzeniu. Wzięliśmy udział w spotkaniu organizowanym przez Stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen e.V. we współpracy z Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura. Młodzież z Polski i Niemiec brała udział w warsztatach historycznych i  tworzeniu papierowych żonkili, które następnie rozdawaliśmy mieszkańcom Görlitz. To była niezwykła chwila solidarności, gdy hasło "Łączy nas pamięć" nabrało rzeczywistego znaczenia.

Włączenie się w Akcję Żonkile oraz udział w międzynarodowych wydarzeniach pokazuje, że młode pokolenie pamięta i chce przekazywać dalej historię, która nie może zginąć w mrokach zapomnienia. Dzięki inicjatywom takim jak ta, żółte żonkile stają się nie tylko symbolem, lecz także żywym przypomnieniem o bohaterstwie i tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

#AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć