Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Osiecznicy

  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-05-19

    Imieniny: Celestyny, Iwony

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1579444
    • Do końca roku: 226 dni
    • Do wakacji: 33 dni

Ochrona Prawna Nauczycieli

OCHRONA PRAWNA NAUCZYCIELI

Nie każdy wie, że pedagogowi przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariusza publicznego. Zgodnie ze znowelizowanym zapisem w Karcie Nauczyciela pedagodzy uzyskali gwarancję ochrony przewidzianą w kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych.

W artykule 63 Karty Nauczyciela czytamy :

1. Nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm).

2. Organ prowadzący szkołę i dyrektor szkoły są obowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone.

Naruszenie nietykalności cielesnej nauczyciela, napaść, stosowanie gróźb lub znieważenie go podczas pełnienia jego obowiązków, pociąga sprawcę do odpowiedzialności karnej.

Wolność od strachu

 

Czasem do uznania popełnionego przestępstwa wystarczą słowa groźby skierowane pod adresem nauczyciela. Jeśli pedagog poczuł się w jakikolwiek sposób zagrożony, poprzez zastraszenie, a miał ku temu uzasadnione powody, wówczas sprawca, niezależnie czy zamierzał tę groźbę urzeczywistnić, zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Swoboda postępowania

 

W wolność pedagoga godzi głównie przemoc. Biorąc pod uwagę, że jest ona definiowana jako wymuszenie określonego zachowania na konkretnej osobie, można do niej zaliczyć nawet takie czyny, jak: zablokowanie możliwości wejścia do klasy nauczycielowi, przytrzymanie go lub wypchnięcie oraz uniemożliwienie prowadzenia zajęć. W tym przypadku, przestępstwem nazwiemy zachowania godzące w wolną wolę ofiary.

Godność osobista

 

Wszelkiego rodzaju pogarda dla nauczyciela, często wyrażona epitetem, obraźliwym gestem, czynem lub zaniechaniem wydanego polecenia, nazywa się zniewagą. Nieważne czy ktoś dopuszcza się jej publicznie czy też prywatnie - jeśli nie szczędzi gorzkich słów pedagogowi, musi liczyć się z konsekwencjami (kodeks przewiduje w tym wypadku, w zależności od wieku nieletniego,  karę grzywny lub ograniczenie wolności ).

Nietykalność cielesna

 

Uczeń, który np.: uderza, popycha, opluwa, oblewa wodą lub rzuca w nauczyciela przedmiotem, może zostać poddany karze ograniczenia lub pozbawienia wolności, z tytułu naruszenia nietykalności osobistej wychowawcy.

Nauczyciel, a zajęcia edukacyjne

 

Pedagog ma prawo sam ustalić zasady zadawania prac domowych (sposób oceniania, ilość nieprzygotowań itp.), wybrać podręcznik pomocny do prowadzenia swoich zajęć oraz kontrolować zeszyt ucznia. Co więcej, nie musi zapowiadać sprawdzianu obejmującego materiał z trzech ostatnich lekcji, tzw. „kartkówki", a w przypadku notorycznych nieobecności ucznia podczas testu, dowolnie zmienić formę kontrolowania przyswojonej wiedzy, np. z pisemnej na ustną (zasady te ujęte są w Przedmiotowych Systemach Oceniania).

Pedagog zwraca uwagę na wygląd uczniów w swojej szkole. W razie zauważenia niestosownego ubrania, fryzury lub makijażu, poucza wychowanka o właściwej prezencji lub informuje o zaistniałej sytuacji rodziców (patrz - zakładka „Strój codzienny i apelowy).

W przypadku zniszczenia mienia szkolnego przez podopiecznego, nauczyciel konsekwentnie pociąga winowajcę do odpowiedzialności za przewinienie. Co więcej, pedagog ma prawo zażądać od rodziców bądź opiekunów pokrycia kosztów szkód wyrządzanych przez ucznia (Statut Szkoły).

Uczniu, jeśli chcesz uniknąć problemów, pomyśl dwa razy nim sprzeciwisz się wolności i godności pedagoga.

Pamiętaj, że nauczyciel, podobnie jak ty, znajduje się pod ochroną prawa.